PASMO AUTORSKIE

Odcienie Art Rocka

PIĄTEK 18.00 – 20.00

 

 „Odcienie art rocka” to audycja pokazująca różne odcienie i barwy szeroko pojętego rocka progresywnego. To przepastny ocean różnych dźwięków, którymi możemy się zachwycać oraz wykonawców pochodzących z różnych zakątków świata. Znajdziemy w niej artystów dopiero co debiutujących, a także uznanych i działających na rynku muzycznym od wielu, wielu lat.

Prowadzący: Zbigniew Banasiak

odcienieartrocka@radiopraga.pl

Ukrainka w Warszawie

Привіт! Якщо ти шукаєш на радіо не нудні думки та розповіді про життя в Польщі,то запрошую на мій радіо-єфір Українка в Варшаві.Мене звати Діана,я приїхала сюди з Запоріжжя.На єфірі буду говорити про свій досвід життя у Варшаві,як знайомитись з людьми та як проводити час.
Та підіймати інші цікаві для україночок питання) Єфір буде проходити кожний четверг о 18.00 на radiopraga.pl. Запрошую та чекаю усіх бажаючих.

Dzień dobry! Jeśli szukacie w radiu niebanalnych myśli i opowieści o życiu w Polsce, to zapraszam na moją audycję radiową Ukrainka w Warszawie. Mam na imię Diana, przyjechałam do Polski z Zaporoża. Na antenie opowiem o moim doświadczeniu życia w Warszawie, o tym jak poznawać ludzi i jak spędzać czas.
A także wiele innych tematów ciekawych dla Ukrainek! Audycja będzie się odbywać w każdy czwartek o 18.00. Zapraszam i czekam na wszystkich.

Kultura w eterze

sobota 18.00 – 21.00

Paulina Piziorska zaprasza na audycję: Kultura w eterze.
Sobota od 18.00 do 21.00
Misz masz kulturowy – literatura, kino, teatr i społeczeństwo w mniej i bardziej kulturalnej odsłonie. Wszystko to, co mnie porusza i co napędza do działania lub wybija z rytmu.

„Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” – Izaak Newton

O mnie: Miłośniczka literatury pięknej, muzyki sentymentalnej, kina w każdej postaci oraz teatru ambitnego i oddziałującego na wszystkie zmysły z naciskiem na estetyczny. Wielbicielka psychologii relacji, samoświadomości i świętego spokoju. Filolog klasyczna i polska, była youtuberka, obecnie pijarowiec.

Zmierz się z tym!

poniedziałek 14.00 – 17.00

Pomysłodawczynią i opiekunką programu „Zmierz się z tym” jest redaktorka Karina Grygielska, która prowadzi audycję od grudnia 2020 roku we współpracy z zespołem z warszawskiej Agencji Face it!

 W „Zmierz się z tym” rozmawiamy o sprawach, które dotyczą nas wszystkich, poruszając tematy społeczne, biznesowe, związane ze stylem życia i szeroko pojętą kulturą. „Zmierz się z tym” to przestrzeń dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i zainspirowania innych – bez oceniania, bez narzucania – zgodnie z ich własnym przekonaniem.

Premierowe odcinki programu odbywają się co poniedziałek w godzinach 14:00-17:00, powtórki w soboty od 9.00

Czas DJ-ów

piątki 15.00 – 18.00

Czas DJ-ów, czyli czas który DJ okazuje słuchaczom i zaproszonym gościom, w tym oczywiście DJ-om. Muzyka polska i z całego świata. Nie zamykam się na jeden nurt, po mojej audycji można się spodziewać praktycznie wszystkiego.

Audycję współtworzą Ewelina Kamińska, Karol Michalak, Norbert Adamczyk, i Małgorzata Kieliszczyk jako kącik CZAS DJ-ÓW MEANDRACH ŻYCIA


Otwarty Mikrofon

poniedziałek od 13:00

Program Otwarty Mikrofon Piotra Kołodziejczyka jest poświęcony sprawom naszego życia codziennego. Znajdziemy w nim zarówno dobry humor, jaki wywiady z największymi gwiazdami naszej sceny muzycznej. W programie jest również sekcja zdrowie i relaks, w której gościć będą specjaliści od zdrowego żywienia, medycyny i inne ciekawe osobistości naszego życia społecznego.

Krótko mówiąc: dla każdego coś miłego. 

Serdecznie zapraszamy w każdy poniedziałek od 13.00 oraz na powtórki we środę od 17.00 i w niedzielę od godziny 20.00 .

Do innego świata

niedziela, godz. 10:00 – 13.00

Słowem, muzyką, odczuwaniem wszystkimi zmysłami można tworzyć nowe światy, inspirować, dawać, brać…

Każdy tworzy własny świat i ma coś do dania innym. Wystarczy to znaleźć. Lubimy szukać niezwykłości w zwykłym. Co nam w duszy zagra, bo przecież wszystko ma swój rytm i jest muzyką.

Poszukajmy razem niezwykłości w zwykłym.

Zapraszamy 🙂

Agnieszka i Paweł Zemła

 

Diabelstwo On Air

Sobota 11:30 - 14:00

Tematyka audycji oscyluje wokół moich pasji, dobrej muzyki, kultury, moich marzeń. Nie zabraknie gości, którzy inspirują!

O mnie…

Fotograf, Redaktor Naczelna. Dusza animistyczna, podążająca własnymi ścieżkami. Tańczę tak, jak mi w duszy gra. Czasami charakterna, czasami potulna.

Muzyka nocnych marków

od poniedziałku do piątku od 0:30 do 5:00

Jesteś nocnym markiem? Najlepiej czujesz się nocą? Odpoczywasz przy dźwiękach muzyki mrocznej, a stęchlizna rodem ze starej piwnicy nie jest Tobie straszna? Świetnie!

Mamy propozycję dla Ciebie – Muzyka Nocnych Marków!

Przygotowaliśmy w naszym repertuarze najbardziej smakowite kąski! Nie zabraknie przy tym starego, old schoolowego grania!

 

Eurodance

Sobota 14.00 – 16.00

Od dzieciństwa lubię muzykę a szczególnie taneczną: Eurodisco, Italo oraz spacesynth. Dorastałem z hitami dyskotek lat ’80tych. Teraz dzielę się moją pasją – w autorskim programie Eurodance w radiu praga. Prezentuję w utwory w całości; miksy, maxi single, covery i remiksy wielu przebojów. Informacje na temat karier i biografie wykonawców.

Radiowid

śRODA 20 .00 - 23.00

Audycja / pasmo „Radiowid” to kontynuacja tradycji RRI Radiowid, tworzona przez osoby pielęgnujące słowiańskie, europejskie i światowe tradycje, wierzenia i kulturę. Na „Radiowid” składają się podcykle: „Słowiańska i nie tylko Podróż Muzyczna”, „Etnofonograf”, „Muzyczna Mapa Jaremy”, „Metalowa Archeologia Muzyczna”, „Elektrowóz” i „Trasbus”. Prowadzi ekipa: DJ Vilcinescu, DJ Stront, DJ Pepe, DJ Diovis oraz gościnnie DJ Ginia i DJ Lędzian. 

 

Rozsypaniec

Wtorek 20.00- 22.00

Rozsypaniec to góra w Bieszczadach i festiwal, a w audycji to muza różnorodna,

wędrówka po stylach, gatunkach i latach, od elektordance po jazz, rock, muzykę świata, przypadkowo rozsypane płyty….

 

MUZYCZNA WYPRAWA DO LORIEN

PONIEDZIAŁEK 21 .00 - 23.30

prowadzi 🎙️ Patrycja Cegielska (Elficzka)
Na mapie muzycznej wyprawy możecie się spodziewać klimatów miedzy innymi : irlandzkie, celtyckie, gothic, metalowe, rockowe, punk rockowe, folkowe, i muzyka filmowa a w tą wyjątkową i magiczną muzyczną podróż zabierze was Elficzka więc spakujcie plecak pozytywnej energii i moc humoru.

Psychobiologia

CZWARTEK 17.00

Psychobiologia – przygoda z emocjami i nie tylko.

Co nam w emocjach, głowach, w ciele gra a czego nie umiemy odszyfrować a co przekładamy na trudności i choroby w ciele

O tym w czwartki o 17.00 na antenie Radiapraa.pl

Zapraszam na niezwykła przygodę z samym sobą i swoimi emocjami, z zaklęciami, programami, schematami z przodkami którzy z wielu drobnych spraw i ludzkich emocji poczynili tajemnice.

Agnieszka Polewczyk

miłośniczka słońca, tańca, sportu, uśmiechu, życia pełna piersią, odkrywająca warstwy cebuli w swoim życiu jak Osiołek ze Shrerka. DO czego i Was zapraszam serdecznie.

Prowadzę warsztaty, wykłady oraz sesje.

Grzegorz Benda 1954 - 2015

Dziś w nocy odszedł od nas Grzegorz Benda.

Człowiek o wielkim sercu, posiadacz wyrazistego charakteru, dziennikarz, mentor, pasjonat, nauczyciel,

ale przede wszystkim nasz przyjaciel, bez którego radiopraga.pl nie zaistniałoby.

Od ponad dwudziestu lat Grzegorz z konsekwencją realizował swoją radiową pasję, w szczególności promując i rozdając dobrą muzykę w „Rockowej 13”, która na naszej antenie pojawiła się półtora roku temu.

Ciężko jest znaleźć słowa opisujące ogrom straty która właśnie nas spotkała. Mamy nadzieję że gdzieś tam czeka na Ciebie wolne miejsce w ramówce. Spoczywaj w pokoju!


Redakcja

Piotra Szygalskiego wspomina Andrzej Rossa

28 marca zmarł nagle Piotr Szygalski, dziennikarz specjalizujący się w tematyce filmowej. Prowadził programy m.in. na antenie TVP 2, TVP Kultura, TVP HD, Rozgłośni Harcerskiej, Radia Wawa, Radia Praga; współpracował z „Playboyem”, „Machiną”, „Maximem” czy Wirtualną Polską. Żegnamy naszego przyjaciela.

 

To zawsze musiało być miejsce w pierwszych rzędach, nie ważne czy to był pokaz prasowy studenckiej etiudy czy galowa premiera z udziałem gwiazd. A niewielka wada wzroku była tu zapewne tylko pretekstem. Najmniejszy detal filmu miał przecież kluczowe znaczenia – kolor rękawiczek Ryana Goslinga w „Drive”, dyskretny grymas kobiety w duńskim dramacie psychologicznym czy szczegół architektoniczny w najnowszym Bondzie. Wszystko można było potem wykorzystać w wywiadzie, przekuć w smaczną anegdotkę w programie, a – przede wszystkimi – można było godzinami analizować w rozmowach.

 

Ale zanim powstała zapowiedź filmowa lub zarys wywiadu, w nieodłącznym notesie miękkim ołówkiem trzeba było zapisać jakiś szkic, czasem choćby jeden trop, czy przeczytaną właśnie myśl. Bo żadne zadane pytanie nie mogło być sztampowe, komentarz wtórny, a puenta banalna. Wszystkie zdania musiały lśnić. Sztampa to dla Szygala było największe tabu, a brak polotu w wywiadzie – niewybaczalny błąd. Każda fraza musiała mieć ten charakterystyczny sznyt, przemycać pythonowski żart – zawsze z lekko szelmowskim uśmiechem. Czy to na festiwalowej gali, przed telewizyjną kamerą, w radiowym studio, czy podczas kameralnego spotkania z twórcami.

 

Ta sama metodyczna pedanteria obowiązywała na festiwalach – wczesna pobudka, bo przecież seanse startowały z samego rana. Łyk kawy i można było rozpocząć filmowy maraton – dokumenty, fabuły, animacje. Klasyka, nowa fala, kino gatunkowe. Minimum trzy seanse dziennie. A wieczorem w festiwalowym klubie dopiero rozkręcało się życie, gęstniał tłum i „sytuacja robiła się baśniowa”. Zawsze można z kimś było przybić piątkę, skrzyżować polemiczne kopie, wbić celną szpilę i dokonać szybkiego przeglądu filmowych aktualności. Albo trwającej do rana filmoznawczo-towarzyskiej wiwisekcji, bo Szygal oglądał po prostu wszystko. A i w branży znał niemal wszystkich.

 

Czasu nie mogło też zabraknąć na codzienny rytuał. Gruntowna prasówka bez chodzenia na skróty – od „Wyborczej” po „Nasz Dziennik”, od „Przeglądu” po „Do rzeczy”, równo szły dzienniki i tygodniki wszelkiej maści, a na deser koniecznie „Przegląd sportowy”. Felietony, analizy, polemiki, Lis, Ziemkiewicz, Hartmann, Terlikowski – Szygal był medialnie wszystkożerny, w końcu, jak sam mawiał, porządny dziennikarz musi czytać wszystko. I koniecznie, żeby te wszystkie periodyki zawsze były pod ręką – kilka metrów sześciennych domowych archiwów (inspektor ppoż. dostałby zawału).

 

I nawet, gdy już trochę przestawał się wyrabiać na życiowych zakrętach, to nie zwalniał tempa. A dłuższe niż zwykle noce mniej marnował na sen, a bardziej wykorzystywał na nadrobienie prasowych zaległości, obejrzenie kolejnego serialu czy filmu. Choć powoli kolor tego filmu blakł, rwała się klisza.

 

No a potem jeszcze ten wredny wirus, wymuszający dystans między ludźmi. To było całkowicie sprzeczne z jego naturą. Ulubiony przez niego Przegląd Piosenki Aktorskiej odwołany. Kina zamknięte na głucho, bezterminowo zawieszone pokazy. Tego było już naprawdę za wiele…